Co děláme část 2 – Fitness Coaching

Co děláme část 2 – Fitness Coaching

V první části tohoto seriálu jsem se zabýval Koučinkem zdraví (Health Coaching) a jeho místem v systému zdravotní péče. Okrajově jsem se v něm zmínil i o fitness. Konkrétně o neschopnosti současného fitness průmyslu plnit roli preventivní zdravotní péče. Z toho krátkého odstavce pár lidí vyvodilo, že jsem proti fitness jako takovému, to ovšem není pravda. Mám rád fitness, chápu jeho místo ve společnosti a respektuji všechny, kdo se mu věnují. Vždyť i naše vlajková loď Koučink zdravý a fitness v sobě obsahuje komponentu Koučinku fitness (Fitness Coaching). Pokud jste mě tedy špatně pochopili, omlouvám se, je načase napravit fitness jeho pošramocenou reputaci.

Co je to fitness a pro koho je určené?

V dnešní době má většina lidí spojené fitness s hubnutím a kulturistickým stylem tréninku. Není proto divu, že mnoho jiných směrů se od něj distancuje a označuje se za funkční trénink, silový trénink atd. Toto dělení pak přidává spoustu zmatku věci, která je vlastně poměrně jednoduchá.

Abych předešel případným nedorozuměním, rozhodl jsem se pro potřeby tohoto a případných dalších článků vrátit k nejstarší a pravděpodobně nejpřesnější definici vůbec. Fitness je schopnost provést zadanou fyzickou činnost. Z toho vyplývá, že pokud se připravujete na službu v armádě, svůj první maraton nebo světový rekord v mrtvém tahu, pořád mluvíme o sféře fitness. Pokud chcete pouze hubnout a nemáte k tomu žádné výkonnostní cíle, spadáte spíše do kategorie zdraví nebo estetiky, v závislosti na tom, jak moc chcete hubnout.

Když tedy mluvíme o fitness, nemluvíme o hubnutí a kulturistice. Mluvíme o fyzické přípravě pro vojáky a členy bezpečnostních i záchranných sborů. Mluvíme o sportovní přípravě pro profesionály i rekreační sportovce.  Možná se Vám to teď může zdát složité, ale máme pro to své důvody.

Role fitness coache

Role Fitness coache je velmi podobná roli jeho protějšku z oblasti zdraví. Stejně jako on, i fitness coach je profesionál, který vede své klienty a podporuje je v osobním rozvoji směrem k jejich cílům pomocí cílených změn chování a životního stylu. Rozdíl je pak v oblasti, na kterou se zaměřují. Zatímco Health coach se u klientů zaměřuje na transformaci jejich životního stylu způsobem, který napomůže rozvoji jejich zdraví, Fitness coach se zaměřuje na jejich silově kondiční přípravu pro zaměstnání a / nebo sport a případné další výkonnostní cíle.

Je také značný rozdíl mezi fitness coachem a trenérem, i když velká část profesionálů oba tyto termíny zaměňuje jeden za druhý.

Hlavní činností trenéra je (překvapivě), klientův trénink. To znamená, vytvoření tréninkového plánu, výuka správné techniky provedení jednotlivých cviků a dozorování nad správným provedení plánu v rámci jednotlivých tréninků.

Kouč na druhou stranu je zaměřený trošku více globálně. Jistě, připraví pro Vás tréninkový plán a naučí Vás správnou techniku jednotlivých cviků, ale už pravděpodobně nebude dozorovat každý Váš trénink. Místo toho se spolu s Vámi zaměří na další aspekty úspěchu, jako je motivace a konzistence tréninku, strava, odpočinek a regenerace, životní styl a spolupráce s dalšími profesionály. V rámci své praxe Vám tak Fitness coach může pomoct:

  • Nastavit si cíle a udržet se soustředěný a motivovaný pro jejich dosažení
  • Propojit Váš životní styl s Vaším tréninkem tak, aby jej podporoval a ne brzdil
  • Zlepšit celkovou kvalitu pohybu a pohybovou přípravu
  • Dostat se do kondice a zesílit pro Váš sport i běžný život
  • Předcházet zraněním spojených se zvýšenou sportovní aktivitou
  • Zlepšit Váš sportovní výkonu
  • Nabrat svaly nebo si naopak optimální váhu udržet

Zdraví a Fitness

Žádný sport sám o sobě, pokud je dělaný často, není zdravý. A totéž platí o jakékoli jiné jednostranně zaměřené aktivitě. Přesto v Intervention nabízíme Koučink fitness (Fitness Coaching) v jednom programu společně s Koučinkem zdraví (Health Coaching). Důvod je jednoduchý. Ačkoli dle mého názoru většina lidí nepotřebuje překročit hranice tréninku a coachingu pro zdraví, najdou se mezi námi i lidé, kteří potřebují být silnější, rychlejší a vytrvalejší i za cenu větší zátěže pro tělo.

Vezměte si například profesionální strongmany a powerliftery. Tito lidé se doslova živí tím, že zvedají neuvěřitelně těžké předměty. Myslíte si, že je to zdravé? V žádném případě, ale pokud nebudou tak silní jak jen můžou být, někdo jiný bude a oni přijdou o práci. To samé se dá říct o dalších sportovcích, vojácích a příslušnících záchranných a bezpečnostních sborů. Tito lidé jsou buď fit, a nebo jsou bez práce. Role fitness koučinku je pak jasná. Zajistit, aby byli dostatečně fit pro plnění svých úkolů. Pro některé je to víc než dost, ale protože je pro nás zdraví prioritou číslo 1. přidáváme do mixu ještě koučink zdraví, abychom zajistili, že za své fitness zaplatí co nejmenší cenu. Za každou specializaci je totiž třeba zaplatit, ovšem pokud chcete zůstat ve hře co nejdéle, je dobrý nápad se ujistit, že platíte tak málo, jak jen můžete.

Ještě jedna poznámka na závěr:

V průběhu článku mluvím zejména o sportovcích a dalších fyzicky náročných profesích. To ovšem neznamená, že by fitness bylo rezervované pouze pro ně. Fakt, že si většina lidí vystačí s cíli v oblasti zdraví neznamená, že se nemohou snažit být větší, silnější a rychlejší. Tato cesta je otevřená pro každého, kdo má jasný cíl a dostatek odhodlání, aby se po ní vydal. Pokud Vám ale Vaše fitness neplatí složenky ujistěte se, že věnujete dostatečnou péči i svému zdraví. Zranění, které na několik týdnů až měsíců naruší Váš běžný životní styl opravdu za to další kilo na čince nestojí.

Napsat komentář