Co děláme část 3 – Habit Based Coaching

Co děláme část 3 – Habit Based Coaching

V minulých dílech tohoto článku jsem často zmiňoval slova coaching a coach. Párkrát jsem i naznačil, že mezi trenérem a coachem existuje zásadní rozdíl jak v náplni práce, tak v přístupu k ní, ovšem nikdy jsem se nedostal k tomu, abych toto téma pořádně rozvedl. Chyba, kterou v tomto článku plánuji napravit, protože jak jsem zjistil, většina lidí mezi oběma profesionály příliš nerozlišuje. Možná za to může fakt, že coaching jako takový ještě nestihl proniknout do všeobecného povědomí. Možná fakt, že ve snaze odlišit se, o sobě každý druhý trenér říká, že je coach, aniž by skutečně chápal význam toho slova, ale ať už se řekne trenér nebo coach, většina lidí si představí chlapíka, který u nich stojí a počítá jim kliky jeden za druhým. To je ovšem chyba, protože právě tato představa je skutečnému coachingu tak vzdálená, jak jen to vůbec jde. Takže, předtím než se podíváme na hlavní téma tohoto článku, Habit Based Coaching, pojďme se nejprve podívat na to, co to vlastně ten coaching doopravdy je.

Kdo je trenér?

Velmi překvapivě, trenér je profesionál, který připravuje a vede trénink svého klienta nebo klientů. Jeho primární zaměření je na fyzickou stránku výkonu, zlepšení mobility, síly, výdrže a překonání toho, co dříve bývali Vaše limity.

Velká část trenérů se také vyzná v předcházení riziku zranění. Mají k dispozici celou plejádu technik a způsobů, jak klienty naučit používat své tělo způsobem, který je na jak bezpečný, tak efektivní, aby se mohli posouvat směrem ke svému cíli a zároveň udržovat riziko zranění minimální.

Na druhou stranu, trenéři jsou velmi podobní doktorům v tom, že jsou úzce specializovaní. Zaměřují se na rozvoj Vašich svalů, pohybových schopností a předcházení zranění natolik, že už jim nezbývá mnoho času na to probrat s Vámi aspekty životního stylu a výživy. Jistě, mohou je zmínit v průběhu tréninku, ale takto krátká epizoda se co do efektu nemůže vyrovnat plnohodnotné konzultaci, která je zaměřená na dané téma.

Kdo je coach?

Navzdory obecnému přesvědčení, coach představuje zcela odlišný koncept nežli trenér. Tam, kde se trenér zaměřuje na fyzické aspekty zdraví a výkonu dává kouč důraz větší důraz na stránku psychickou.

Dobrý coach pomáhá svému klientovi plně rozvinout jeho potenciál a stanovovat si cíle způsobem, který pro něj představuje neustálou výzvu, ale na druhou stranu jej nikdy nepřeválcují. Pomáhá své svým svěřencům rozvíjet potřebné schopnosti ve všech oblastech života, nejen tréninku. Udržuje je motivované a zodpovědné za vlastní výsledky. Pokud to potřebují, nabídne jim pomocnou ruku, nebo naopak jemné postrčení zpátky na správnou cestu.

Coach bude stát při Vás i když se věci začnou kazit a pomůže Vám se přes tyto osobní krize dostat. Dobrý coach je totiž schopný najít skrytý potenciál svého klienta a udělat vše co je potřebné k tomu, aby svému potenciálu porozuměl i jeho klient. Skutečný kouč do Vás investuje nejen svůj čas, ale i značné úsilí, svoje vědomosti a emoce, aby Vám umožnil stát se nejlepší verzí sami sebe.

Je lepší coaching nebo trénink?

Teď, když jsme si vyjasnili rozdíl mezi těmito dvěma většinu z Vás pravděpodobně napadne otázka typu: „Skvělé, a který z nich je lepší?“  Odpověď: „To záleží…“

Ne, že bych chtěl znít jako mistr Yoda, ale v tomto případě opravdu neexistuje jednoduchá odpověď. Oba profesionálové mají svá pro a proti a tak záleží primárně na Vašich vlastních cílech a potře s kým je vhodnější spolupracovat.

Pokud jste úplný začátečník, který má zmatek v tréninku, výživě a dalších aspektech zdraví a fitness, Vaší nejlepší šancí je kvalitní kouč. Ten má totiž na rozdíl od trenéra nejen čas, ale i prostředky k tomu, aby s Vámi v těchto oblastech pracoval. Navíc, vliv dobrého kouče sahá daleko za jednotlivé tréninky nebo konzultace a tak s ním snadněji udržíte konzistenci svého úsilí a viditelných výsledků dosáhnete mnohem rychleji.

Na druhou stranu, pokud máte dostatečné zkušenosti v oblasti životního stylu a potřebujete pouze specializovaný program, zrevidovat techniku, nebo nový impulz pro dosažení svých cílů, tak služby kouče sice také oceníte, ale schopný trenér bude pravděpodobně lepší volba.

Habid Based Coaching

Stejně jako existuje nepřeberné množství tréninkových filosofií, přístupů a plánů, existuje i několik přístupů ke coachingu. Ten, na který se specializujeme my se nazývá Habid Based Coaching a jak už jeho název napovídá, zaměřuje se primárně na coaching Vašich každodenních návyků.

Co to vlastně jsou ty návyky? Ve stručnosti se jedná o původně plně uvědomované chování, které se častým opakováním a propojením s konkrétními spouštěči postupně stalo chováním nevolním. Jinak řečeno, návyky jsou důvod, proč si v autě zapínáte pás, aniž byste o tom museli přemýšlet. Stojí za Vašimi brambůrkami u televize i uzobáváním čokolády v době, kdy se snažíte zhubnout.

Špatná zpráva je ta, že náš mozek miluje své návyky. Myslí si, že jsou to co nám pomáhá přežít, a tak se jich odmítá vzdát. Tím efektivně podkopává funkčnost většiny diet i tréninkových programů a vytváří známý jojo efekt. Jak? Jednoduše, pokud dieta nepracuje s Vašimi návyky přímo, jakmile skončí snadno sklouznete zpět do starých kolejí a pracně shozená kila jsou zpět nahoře. Obdobně je to i s tréninkem. Pokud jste navyklí trávit večery u televize je velká šance, že Vás to k ní potáhne zpátky a pak stačí troška pracovního stresu, jeden horší den a hned mozek přispěchá s „racionálním“ odůvodněním toho, proč je lepší zůstat u televize a nejít cvičit.

Na druhou stranu, vedle té špatné pro Vás mám i zprávu dobrou. Naše zvyky nejsou neměnné. I když je velmi těžké se jich zbavit, je možné je přepsat a nahradit tak negativní  návyky pozitivními, případně vytvořit pozitivní návyky zcela nové. No, a to je ve zkratce to, o čem je Habit Based Coaching. To je to, co děláme v Intervention.

Pomáháme Vám identifikovat návyky, které brzdí Vaši snahu o dosažení cíle, stejně jako ty, které jeho dosažení napomáhají. Ty první následně eliminujeme a transformujeme tak, aby nadále nepřekážely. Ty druhé naopak rozvíjíme a upevňujeme.

A to je celé kouzlo. Habit Based Coaching netransformuje pouze Vaši postavu nebo výkon. Transformuje Váš život, takže jakmile svých cílů dosáhnete, bude pro Vás mnohem těžší je ztratit, než si je udržet.

Napsat komentář